Černobyl v knihách a mapách

Černobyl v knihách a mapách

Před 30 lety havarovala jaderná elektrárna Černobyl. Havarovali i jiné jaderné elektrárny, ale žádná havárie nebyla tak hrozná, jako byl a pořád je Černobyl. Černobyl, česky pelyněk, léčivá či jedovatá rostlina, jako je i radioaktivita užitečná či ničivá,

Když čtete sci-fi knihu Piknik u cesty ruských autorů bratří Strugatských z roku 1972, tak se ptáte, jak mohli autoři tehdy popsat zamořenou krajinu, opuštěné domy, jako by popisovali krajinu po havárii Černobylu.

Četli jste knihu Modlitba pro Černobyl? Vyšla 2002 a je od běloruské autorky Světlany Aleksijevičové, mimochodem nositelky Nobelovy ceny za literaturu z roku 2015? Kniha je otřesná, jako i její poslední kniha Doba z druhé ruky vydaná česky 2015. Nejvíce bylo havárií Černobylu postiženo Bělorusko, následky jsou pro Bělorusko horší, než byla pro něj 2. světová válka, v počtu zničeného území a počtu mrtvých. Jako se nepřizpůsobiví občané „rozptylují“ mezi běžné občany, aby nebyli tak vidět, tak tehdy sovětští komunisté rozptýlili postižené obyvatele z okolí Černobylu po celém tehdejším Sovětském svazu, aby úmrtí následkem havárie nebyla tak vidět, a nechali lidi je svému osudu. Autorka píše, jak lidé ze zamořených území přežili 2. světovou válku, vraždění, vypálené vesnice a pak přišel Černobyl; lidé nechápali, že se již nikdy nemohou vrátit do svých domovů. Jak voják byl rozkazem nucen pracovat po havárii na Černobylu, po návratu domů likvidoval oblečení, ale vojenskou čepici si vynutil jeho syn, zemřel pak na mozkový nádor. Že lidé rabovali opuštěné domy a byty a kradli zamořené věci a prodávali je dále mimo zónu. A jak vznikla „černobylská“ skupina lidí, s kterou nikdo nechtěl nic mít, jak se jich „štítili“. Jak vypadá umírání po ozáření… Knihu si určitě přečtěte.

V Českém rozhlase se v dalších médiích se v roce 2006 objevila zpráva embryologa Miroslava Peterky, že podle statistických výpočtů se v důsledku havárie Černobylu na území současného Česka nenarodilo 450 chlapců, viz zde. Bylo by jim dnes 30 let…

V tehdejším Československu lhala do médií hlavní hygienička Dana Zusková, viz třeba zde, že není důvod k obavám. Ale rušit zahraniční televizní vysílání se komunisté neodvážili (jako rušili třeba rozhlasové vysílání Luxemburk), tak jsme mohli sledovat v rakouských zprávách, jak se radioaktivita šíří a jaké se dělají opatření. Myslím, že po roce 1989 byla snaha dostat Zuskovou za ohrožení obyvatel před soud, ale pak to utichlo.

Mapu současné radiace na území Česka můžete najít na webu Úřadu pro jadernou bezpečnost zde.

Mapové odkazy               

Černobyl Letecký snímek, z Google Maps, kde vidíte vytvářený kryt sargofágu je zde. Google Street View vás zavede až 12 km jižně od elektrárny, viz zde, dále můžete si prohlížet již jen fotografie. A snímky z ruského Yandex jsou zde.

Tree Mile Island – USA Na ostrově havarovala jaderná elektrárna, ale dnes její „komíny kouří“, jako by se nic nestalo, viz zde, můžete kolem ní projíždět. A video o elektrárně je na Playtvak.cz

Jaslovské Bohunice – Slovensko Elektrárna v Jaslovských Bohunicích na Slovensku měla několik havárií, pohled ze silnice na kouřící komíny elektrárny najdete zde. Jde v podstatě o 3 elektrárny, první postavená elektrárna je po havárii odstavená a likviduje se.

(Visited 15 times, 1 visits today)

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>